İdrar Alkalizasyonu

Asidik İdrar Birçok Hastalığın Habercisidir!

Vücudumuzdaki sıvıların ideal pH'sı 7,35 ile 7,45 arasında farklılık gösterir ve bu değer sayesinde vücudumuz kusursuz bir işleyişle günlük rutinini gerçekleştirir. Hayvansal kaynaklı veya işlenmiş besinlerin belirgin bir özelliği vardır ''HİDROJEN İYONU'' Yani asidite...

Günlük beslenmemiz esnasında vücudumuzda enerji metabolizması sonucu doğal olarak asit artıklar yani hidrojen iyonları oluşmaktadır. Bu normal bir durumdur, vücudumuz bunu dengeler, ancak beslenme alışkanlığımız ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı veya işlenmiş besinlerden oluşuyorsa bu denge bozulacaktır. Bunun kanıtı idrar pH seviyemizin asidik olmasıdır. İdrar pH değerinin asidik seviyede olması sağlıksız bir vücut durumunun göstergesidir. Başta kanser olmak üzere, kemik erimesi, obezite, eklem ağrıları, kireçlenme, böbrektaşı, tip2 diyabet, uykusuzluk, kronik yorgunluk gibi hastalıkların başınıza gelme olasılığı vardır.

İdrar pH seviyenizi sürekli olarak alkaliye yakın seviyede tutmanız için beslenme alışkanlığınızı değiştirerek, sıklıkla sebze meyve tüketmeye ağırlık gösterin, spor yapın, havası temiz ortamlarda yaşayın. Çevresel koşullarınızı ve beslenme alışkanlığınızı kalıcı olarak değiştiremiyorsanız, alkali mineralkombinasyonlarını kullanarak asidik idrarınızı alkaliye çevirebilirsiniz. Böylece kötüye giden sağlık durumunuzu iyileştirmek adına çok önemli bir adım atmış olursunuz.

• Potasyum Sitrat: Alkali bir ajan olup idrar pH’ını yükseltici olarak kullanılmaktadır. Kemik üzerine koruyucu etkisi olup, idrarla kalsiyum atılımını azaltarak renal kalsiyum yükünü azaltır.

• Magnezyum Sitrat: Alkali bir mineral tuzudur. Oral olarak alındığında normal kişilerde sitrat oksidasyona uğrayarak alkali bir yük meydana getirir.

​• D Vitamini: Sindirim sisteminde kalsiyumun emilimini arttırır. Kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir.

​• Koenzim Q10: Hücre içinde oksijenin kullanımını arttırır, bu sayede hücredeki enerjinin artmasına ve kullanılmasına yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.

• Kalsiyum Sitrat: Alkali mineral tuzu olup; potasyum ve magnezyum sitratla birlikte, idrar pH’ını arttırarak asitlenmeye ve asitlenmenin neden olduğu hastalıklara karşı koruma sağlar. Kalsiyum ise kemik sağlığında hayati bir öneme sahip olan mineraldir.