Skip links

Melatonin All

Melatonin All Nedir ?

Melatonin all, içeriğinde melatonin, L-teanin, magnezyum bisglisinat, çinko ve vitamin B6 bulunduran kapsül formunda bir gıda takviyesidir. Başta uyku düzenleme olmak üzere, kanser tedavisini destekleme, anksiyete-kaygı- stres gibi psikolojik sorunları düzeltme, odaklanma ve genel sağlığı destekleme gibi birçok alanda etkinlik göstermektedir.

Bileşenler Miktar(1 Kapsül) (mg)
Melatonin 3
L-Teanin 150
Magnezyum bisglisinat 65,44
Çinko 4
Vitamin B6 4,11

Melatonin: Gece saatlerinde pineal gland (epifiz bezi) tarafından salgılanan bir hormondur. İnsan biyoritmi (sirkadiyen ritim) üzerinde etkilidir. Birçok fizyolojik ve biyolojik olayın düzenlenmesinde görev alır.

Melatoninin ana görevi vücudun biyolojik saatini korumak ve ayarlamaktır. Bunun yanı sıra, antioksidan etkisi ile birçok hastalığın önlenmasine yardımcı olurken, bağışıklığı güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca, psikojenik semptomların (anksiyete, stres gibi) giderilmesinde de etkinlidir.

Melatoninin en önemli özelliklerinden birisi kanser tedavisindeki destekleyici rolüdür. Yapılan çalışmalar melatoninin prostat kanseri, meme kanseri ve mesane kanseri gibi bir çok kanser türünün tedavisinde;

 
 • Metastazı önleme
 • Anti-anjiyogenez etki sağlama
 • Proliferatif potansiyeli kısıtlama
 • Kanser hücrelerini apoptoza duyarlı hale getirme
 • Tümör büyümesini engelleme
özellikleri sayesinde destek sağladığını göstermektedir. Ayrıca, operasyon öncesi anskiyete-stres gidermede de yardımcı olduğu bilinmektedir.
L-Teanin: Bir tür aminoasittir.  L-teanin çay yapraklarından ekstraksiyon, kimyasal sentez ya da endüstriyel sentez yardımıyla elde edilmektedir. FDA tarafından genel olarak güvenli ve toksik olmayan bileşik olarak belirtilmiştir. Yapılan araştırmalarda,

 • Beyin fonksiyonlarını düzenleyici
 • Nöronal (Sinirsel) hasara karşı koruyucu
 • Antiinflamatuvar
 • Antioksidan
 • Antitümör
 • Rahatlatıcı
 • Öğrenme kabiliyetini geliştirici
 • Vasküler hastalıklara karşı koruyucu
etkileri ile ön plana çıkmaktadır.

Magnezyum Bisglisinat: Magnezyum, vücutta potasyum, kalsiyum ve sodyumdan sonra en bol bulunan dördüncü, hücre içinde ise potasyumdan sonra en çok bulunan ikinci makro-mineraldir. Vücutta sentezlenmez ve dışarıdan takviye edilmesi gerekir. 300`den fazla biyokimyasal reaksiyonda önemli bir rol oynar.
Magnezyum bisglisinat, magnezyum formları arasında biyoyararlanımı (emilimi) en yüksek ve yan etki profili en düşük olan formdur. Özellikle, beyin ve sinir ilişkili durumlarda iyi bir performans göstermesi ile ön plana çıkmaktadır.

Bilimsel çalışmalar, magnezyum bisglisinatın sirkadyen ritmin düzenlenmesinde (uyku düzenlemede) görev aldığını göstermektedir. Ayrıca, PMS döneminde (regl öncesi dönem) sıkça görülen ansiyeteyi azalttığı da bilinmektedir. B6 Vitamini ile bir arada bulunduğunda anksiyete ve stres gibi psikojenik semptomlar üzerindeki etkinliğinin arttığı da yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır.

Çinko: Vücut tarafında üretilmediği için dışarıdan alınması gereken bir mineraldir. Vücutta gerçekleşen biyokimyasal reaksiyonlarda görev alan yaklaşık 200 enzimin çalışmasında önemli bir rolü vardır.

Yapılan araştırmalarda, endokrin sistem (hormon salgılanan sistem) üzerinde etkili olduğu ve özellikle tiroid hormonunun aktivitesinin düzenlenmesinde görev altığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, insülinin yapısında yer alır ve kan şekerinin düzenlemesine yardımcı olur. Kemik mineral yoğunluğunun artırılmasında, cilt sağlığının korunmasında ve saç-tırnak sağlığının desteklenmesinde etkinlik gösterir. Ayrıca, antioksidan ve antiinflamatuvar etkileri de mevcuttur.
Vitamin B6: İnsan vücudunda 100`den fazla biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesini sağlayan bir vitamin türüdür. Sirkadiyen ritim üzerinde etkili olan melatonin hormonunun sentezinde görev alır. Ayrıca, • Beyin-sinir fonksiyonları üzerinde etkinlik gösterir.
 • Kalp-damar sağlığını destekler.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Antiinflamatuvar & Antioksidan etkiye sahiptir.

Melatonin All, günde 1 kapsül tok karnına olacak şekilde kullanılmalıdır. En az 2-4 hafta kullanılmalıdır ve 2 aydan uzun süre kullanılmaması önerilmektedir. 18 yaşın altındaki kişiler ve hamile veya emziren kadındanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Home
Account
Cart
Search