Skip links

Erektil Disfonksiyon ve Lepigra

EREKTİL DİSFONKSİYON

Erektil disfonksiyon (ED), tatmin edici bir cinsel performans için yeterli düzeyde ereksiyon (sertleşme) sağlanamaması veya sürdürülememesi durumunda görülen bir tür cinsel fonksiyon bozukluğudur.
Genel olarak yaşla birlikte görülme sıklığı artan erektil disfonksiyonun oluşumunda birçok risk faktörü rol almaktadır. Vaskülojenik, nörolojik, hormonal ya da psikojenik birçok faktöre bağlı olarak ED gelişimi görülebilir.

Kardiyovasküler Hastalıklar (KVH)

  • Diyabet (Diabetes Mellitus)
  • Hipertansiyon
  • Obezite
  • Sigara
  • Yaşlılık
  • Benign Prostat Hiperplazisi
  • Kronik Prostatit
  • Kronik Böbrek Yetmezliği

Erektil Disfonksiyon tedavisi cerrahi tedaviler, cerrahi dışı tedaviler ve diğer tedaviler olmak üzere olmak üzere genel olarak üç gruba ayrılmaktadır.
ED tedavisinde en sık tercih edilen yöntem medikal tedavilerdir. Medikal tedavilerde Fofodiesteraz-5 inhibitörleri (PDE5-i) ve hormonal tedaviler ön plana çıkmaktadır. Bütün kılavuzlarda, ED tedavisinde ilk basamakta PDE5-i yer almaktadır.
Nitrik oksit (NO), penisteki damarların düz kaslarında gevşeme sağlayarak kan akımını artıran ve ereksiyonunun gerçekleşmesini sağlayan bir molekül olan cGMP`nin (siklik guanozin monofosfat) etki mekanizmasını düzenlemede önemli bir role sahip olan kimyasal bileşendir.<br PDE5i, cGMP yapısını ve NO aktivitesi koruyarak, ereksiyonu destekler. PDE5i ereksiyonu başlatmaz, ereksiyonun sürdürülmesini sağlar. Bu yüzden, ereksiyonun tam olarak gerçekleşebilmesi ve sürdürülebilmesi için PDE5i tedavisinin yanında hormonal tedavilerde uygulanmaktadır.

LEPİGRA

Lepigra, erektil disfonksiyon (ED) tedavisinde etkinlik gösteren tablet formunda takviye edici bir gıdadır.

Bileşenler Miktar (1 Tablet) (mg)
Maca (Lepidyum Meyenii) Ekstresi 500
Korean Panax Ginseng (Kırmızı Kore Ginsengi) Ekstresi 400
Tribulus Terrestris (Demir Dikeni) Ekstresi 200
Epimedium (Horn Goat Weed) Ekstresi 50
L-Arjinin (L-Arginine) 200

Epimedium: Epimedium (Horn Goat Weed), geleneksel tıpta bir dizi durumu tedavi etmek ve cinsel işlevi iyileştirmek için kullanılan afrodizyak etkili bir bitki türüdür. Asya`da ve Akdeniz`in bazı bölgelerinde yetişen çiçekli bir bitkidir. Azgın Teke otu olarak ta bilinir.

Epimedium`un yapısında yer alan biyoaktif bileşen Icariin kardiyovasküler fonksiyonu, hormon regülasyonunu, immünolojik fonksiyonun modülasyonunu ve antitümör aktiviteyi iyileştirdiği bilinen bir maddedir. Icariin, fosfodiesteraz-5 inhibitörü (PDE5i) olarak görev yapmaktadır. PDE5i olması NO/cGMP yolunu uyararak düz kas gevşemesine, kan damarlarının genişlemesine ve penise kan akışının artmasına olanak sağlar. Bu sayede ereksiyonun gerçekleşmesinde oldukça önemli bir etki sağlar.

Maca (Lepidyum Meyenii): Maca, And Dağlarında yetişen Brassica ailesine ait bir bitki köküdür. 2000 yıldan uzun süredir gıda takviyesi olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Afrodizyak etkisinden dolayı, cinsel fonksiyonları geliştirmek için sıklıkla tercih edilen Maca, doğurganlığı, enerjiyi, zihinsel konsantrasyonu ve fiziksel bağışıklığı artırmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca, ruh halini iyileştirme ve uyanıklık halini düzenlemede de etkilidir. Maca, hormon salgılanmasını düzenlemeye yardımcı olarak, erkeklerde libidoyu artırıp cinsel fonksiyonu geliştirmede önemli bir etki sunmaktadır. Bu sayede, ED tedavisinde etkilidir.

Korean Panax Ginseng: Tüm bitkilerin kralı olarak adlandırılan Ginseng, Doğu Asya ülkelerinde binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde geleneksel bir ilaç olarak kullanılan bir bitki türüdür. Uzun yıllardır cinsel performansı artırmak için afrodizyak olarak kullanılmaktadır.

Ginseng, ginsenosidler ve ginseng saponinleri adı verilen biyolojik olarak aktif bileşiklerden oluşur. Her iki bileşiğin de nitrik oksit (NO) salınımını arttırdığı ve bu sayede penisin düz kasları gevşeyerek ereksiyonun tetiklendiği bilinmektedir. Cinsel fonksiyon üzerindeki bu etkisinden dolayı, erektil disfonksiyon tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

L-Arjinin: İnsan fizyolojisinin ve metabolizmasının birçok bölümünde yer alan bir tür aminoasittir. L-Arjinin, kan damarlarını rahatlatan ve arterlerden daha fazla kan akmasına izin veren nitrik oksit sentezini gerçekleştirmede önemli bir rol üstlenmektedir. Bu sayede kardiyovasküler rahatsızlıkların ve erkek kısırlığının tedavisinde son derece önemli bir etkiye sahiptir. NO sentezindeki rolü sayesinde penisteki düz kasların gevşemesini sağlar, ereksiyonu tetikler ve erektil disfonksiyon tedavisinde de önemli bir yardımcı konumundadır.

Tribulus Terrestris: Yunanistan, Çin ve Hindistan'ın bazı bölgelerinde keşfedilen ve fiziksel performansı ve cinsel aktiviteyi iyileştirdiği belirlenen bir bitkidir. Uzun yıllardır, doğurganlığı artırmanın, libidoyu artırmanın ve erektil işlevi iyileştirmenin yanı sıra enfeksiyonları ve iltihabı hafifletmek için da kullanılmaktadır. Hücrelerdeki androjen reseptörlerinin konsantrasyonunu artırır ve bu sayede vücudun testosteron hormonuna daha duyarlı olmasına yardımcı olur.

Yapılan birçok çalışma, Tribulus Terrestrisin libido ve serum testosteron düzeylerini ciddi oranda artırdığını ve bu sayede ereksiyonun gerçekleşmesine katkı sağladığını göstermektedir.

ED tedavisinde en çok tercih edilen medikal yöntemler sadece PDE5i olarak görev yaparken, LEPİGRA ise testosteron ve libido artışı sağlayarak ereksiyonun başlamasını ve devam etmesini, PDE5i özelliği ve NO sentezindeki rolü ile ereksiyonun sürdürülmesini sağlar. LEPİGRA, içeriğinde yer alan bileşenlerin sunduğu bu özelliklerden dolayı erektil disfonksiyon için bütünsel bir tedavi desteği sunar.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Home
Account
Cart
Search