Skip links

Prostat sağlığı ve Bening Prostat Hiperplazisi

Prostat Sağlığı ve Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)

Prostat alt idrar yollarında, mesanenin alt kısmında, üretranın (mesane çıkışında bulunan idrar kanalı) etrafına yerleşmiş bir bezdir. Yalnızca erkeklerde bulunur. Meninin üçte birinde bulunan bir sıvı salgılar. Sağlıklı bir prostat, yaklaşık olarak iri bir ceviz büyüklüğündedir ve hacmi 15-25 ml’dir. Erkekler yaşlandıkça prostat da yavaş bir şekilde büyür. Prostat hastalıkları genellikle ilerleyen yaşlarda erkeklerde oluşan hormonal değişikliklerle ortaya çıkar. 50 yaş üstündeki erkeklerde alt idrar yollarında rahatsız edici belirtilere yol açarlar. Bu belirtiler çoğunlukla iyi huylu prostat büyümesi (BPH) olarak bilinen bir hastalık olan prostatın büyümesinden kaynaklanır. BPH ürolojide en sık tanı konulan hastalıktır. İyi huylu prostat büyümesi 70'li yaşlardaki erkeklerin yaklaşık yarısında; daha ileri yaş grubundaki hastalardaysa yaklaşık %90 oranında Alt Üriner Sistem Semptomlarına (AÜSS) sebep olmaktadır. BPH’a kronik bir inflamasyonun eşlik ettiği de belirtilmiştir.

Bu kronik inflamasyonun şiddeti ve süresi,Benign Prostat Hiperplazisinde dokunun ne kadar büyüyeceğini belirleyen önemli bir etkendir.

Benign Prostat Hiperplazisinin prostat kanseri olmadığının bilinmesi önemlidir. BPH tedavi edilmediği durumda bile prostat kanserine dönüşmez. Ancak BPH ve prostat kanseri yaşla birlikte gelişebilir ve beraber görülebilir.

Benign Prostat Hiperplazisi Belirtileri:
Mesanede idrarının tutulmasını (depolama) etkileyebilir;

Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı Gece idrar yapmak için uyanma ihtiyacı Ani idrar yapma ihtiyacı ve bu ihtiyacın ertelenememesi İstemsiz idrar kaçırma

BENİGN PROSTAT HİPERPLAZİSİ (BPH) ve NOPROST

Noprost, iyi huylu prostat büyümesinde yaşanan şikayet ve hafif-orta şiddetteki semptomları hafifletmeyi, kronik prostatit ve genel olarak prostat sağlığını desteklemeyi amaçlayan bir gıda takviyesidir. Cüce palmiye ve ısırgan otuna ek olarak formüle çok güçlü bir antiinflamatuvar olan Kuersetin eklenmiştir. Kuersetinin emiliminin (biyoyararlanımının) Bromelain ve Papain enzimleriyle arttırılmıştır.

Noprost Bileşenleri

Saw Palmetto (Cüce palmiye) meyve ekstresi: BPH'ın semptomatik tedavisi için kullanılan en yaygın fitoterapötik ajandır. Dizüri, idrar sıklığı, noktüri ve idrar tutulması gibi işeme bozukluklarını hafifletmek için yaygın olarak kullanılır.
Urtica dioica (Isırgan) kök ekstresi: Prostatın büyümesini yavaşlatan ve baskılayan yine BPH yaygın kullanılan fitoterapötik ajandır.
Kuersetin: Elma, çay, soğan, kırmızı üzüm gibi birçok farklı meyve ve sebze ile vücuda alınan bitkisel bir içeriktir. Kuersetinin özellikle antiinflamatuar (inflamasyon baskılaycı) etkiye sahip olduğu çalışmalarda belirtilmiştir.

Bromelain ve Papain: Ananas bitkisinden elde edilen Bromelain ve papaya bitkisinden elde edilen Papain adlı enzimler, antiinflamatuvar etkileri bulunur. Ayrıca kuersetinin vücuttaki biyoyararlanımını artırmayı sağlarlar.

Noprost Bileşenleri:

Bileşenler Miktar (2 Tablet)
Cüce Palmiye (Saw Palmetto) meyve ekstresi 600 mg
Isırgan Otu (Urtica dioica) kök ektresi 280 mg
Kuersetin 120 mg
Bromelain 40 mg
Papain 20 mg
Kullanım şekli: Yetişkinler için tok karnına günde 2 tablet alınması önerilir.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Home
Account
Cart
Search