Skip links

Mesane İç Yüzeyi (Glikozaminoglikan Tabakası)

Mesane İç Yüzeyi Glikozaminoglikan (GAG) Tabakası

Mesane iç yüzeyini kaplayan glikozaminoglikan (GAG) tabakası, mesane duvarının idrara karşı geçirgenliğini engelleyen bir bariyerdir. Bu bariyer idrardaki üre ve kalsiyum gibi maddelerin mesane duvarına hasar vermesini engeller.
GAG tabakası;
Kondroitin sülfat ve sodyum hyaluronattan (hyaluronik asit) oluşur.
Mesane mukozasındaki herhangi bir işlem (teşhis, tedavi vb.) sonucunda bazen mesane iç yüzeyindeki glikozaminoglikan (GAG) tabakasında defektler oluşur.
Bu durumlara;

Mesane Ağrısı Sendromu (İnterstisyel sistit)
Aşırı aktif mesane
Kronik sistit,
Radyasyon sistiti
Hemorajik sistit
Diğer sistit formları
Prostatit
gibi hastalıklar örnek verilebilir.

Bütünlüğü bozulmuş GAG tabakası sonucu idrar içindeki irritan maddeler mesanenin iç yüzeylerine ulaşarak ağrı ve rahatsızlık hissine sebep olur.

BENİNG PROSTAT HİPERPLAZİSİ (BPH) ve NOPROST

MESANE İÇ YÜZEYİ ve GAG

GAG, doğal bileşenler ile mesane yüzeyindeki glikozaminoglikan tabakasının etkilendiği durumlarda tabakanın düzenlenmesi ve onarılması için geliştirilen bir gıda takviyesidir. Ayrıca Kuersetin+Rutinin kanıtlanmış antiinflamatuvar (inflamasyon-yangı baskılayıcı) etkisiyle mesane duvarı inflamasyonunu azaltmayı da destekler.
GAG Bileşenleri:
Kuersetin: Birçok farklı meyve ve sebzede bulunan ve özellikle antiinflamatuvar etkiye sahip olduğu yapılan klinik çalışmalarda gösterilen bitkisel bir içeriktir.
Glukozamin sülfat: Kıkırdaklarda bulunan ve glikozaminoglikanlar (GAG) olarak bilinen özel moleküllerin üretiminde vücudumuzun gereksinim duyduğu bir maddedir.
Kondroitin sülfat: Kondroitin sülfat kıkırdak, kemik ve tendonlar için en önemli maddelerden biri olmasının yanında, kan damarlarının ve idrar kesesinin yapısında da mevcut olup, anormal kan ve idrar akışının önlenmesine yardımcı olan bir bileşiktir.
MSM (Metilsülfonilmetan): Sinirlerden ağrı sinyallerinin geçişini engelleyerek doğal analjezik etki gösteren organik sülfür bileşiğidir.
Güçlü antiinflamatuvar/antioksidan etkisi bulunduğundan inflamatuvar hastalık olan İnterstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu) içinde kullanımı mümkündür. MSM ayrıca, İnterstisyel Sistit tedavisi için FDA tarafından onaylanmış Dimetilsülfoksit (DMSO) ilaç etkin maddesinin bir türevidir.
Sodyum hyaluronat (Hyaluronik asit): Glikozaminoglikan tabakasında ve bağ dokusunda bulunan başka bir doğal bileşendir. Dışarıdan takviye olarak desteklenmesi glikozaminoglikan tabakasının onarım sürecinde faydalı olabilir.
Rutin: GAG içerisinde kuersetinin vücutta emilini arttıran bir maddedir. Rutin, kuersetinle birlikte bulunduğunda inflamatuvar hastalıklar üzerinde güçlü olumlu etkilere sahiptir. İnterstisyel sistit de kronik bir inflamatuvar hastalık olduğundan bu kombinasyon formülde yer almaktadır. Aynı zamanda tek başına da antiinflamatuvar bir etkinliğe sahiptir.
GAG’ın önerilen günlük kullanımı yemeklerle birlikte 2-4 tablettir.

Bileşenler Miktar (2 Tablet) Miktar (4 Tablet) (2 Tablet)
Glukozamin sülfat 300 mg 600 mg
Kondroitin sülfat 300 mg 600 mg
MSM (Metilsülfonilmetan) 200 mg 400 mg
Sodyum hyaluronat 40 mg 80 mg
Kuersetin 120 mg 240 mg
Rutin 37,5 mg 75 mg
Sentetik kaynaklı bileşenler vücutta istenilen etkiyi yaratmayabilir. Bundan dolayı GAG içerisindeki bileşenler doğal kaynaklardan temin edilmiştir.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Home
Account
Cart
Search